Towarzystwo Miłośników Zielonej Góry - WINNICA

AKTUALNOŚCI


25 edycji Otwartego Międzynarodowego Konkursu Satyrycznego w Zielonej Górze


30.09.2023 rozpoczęły się obchody 25. edycji Otwartego Międzynarodowego Konkursu na Rysunek Satyryczny.
👉Świętowanie zainicjowało otwarcie wystawy plenerowej (godz. 17.00) przed zielonogórskim Ratuszem na Starym Rynku. Na retrospektywnej ekspozycji znalazły się wszystkie rysunki, które zdobyły najważniejsze nagrody w minionych 25. edycjach Konkursu.
👉Tego dnia też wręczono nagrody tegorocznym laureatom satyrycznego współzawodnictwa ph. JUBILEUSZ, podczas uroczystego finisażu w Bibliotece Norwida.
Retrospektywną wystawę plenerową tworzy 26 rysunków (Grand Prix przyznano 21 razy i 4 razy pierwszą nagrodę - jeden raz ex aequo). Wśród wszystkich edycji 13 razy główne trofeum zdobywali polscy rysownicy, dwukrotnie należało do Czech, Izraela, Rosji i Włoch. Po jednym razie zdobyli je satyrycy z Chorwacji, Iranu, Niemiec i Ukrainy. 25 edycji Konkursu to 25 różnych jego haseł. Plenerowa wystawa pokazuje ich interpretację i ukazuje rozwój rysunku satyrycznego na przestrzeni niemal czterdziestu lat.
Wernisaż na Starym Rynku w Zielonej Górze odbędzie się 30 września o godz. 17.00.
Wystawa powstała dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Miasta Zielona Góra w ramach obchodów jubileuszu 800-lecia powstania Zielonej Góry i 700-lecia uzyskania praw miejskich. Jej organizatorami są Towarzystwo Miłośników Zielonej Góry WINNICA oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze.
Historia Otwartego Międzynarodowego Konkursu na Rysunek Satyryczny sięga 1986 r., kiedy zorganizowano pierwszy, wtedy jeszcze krajowy, konkurs na rysunek satyryczny w zielonogórskim Klubie Międzynarodowej Prasy i Książki. KMPiK był jego organizatorem do 1990 roku. Ze względu na przemiany tzw. okresu transformacji ustrojowej i trudności finansowe w latach 1991-2003 Konkursu nie organizowano. Do idei powrócono w 2004 roku i w latach 2004-2007 przeprowadzało go Centrum Kultury ,,Zamek” w Kożuchowie. Od 2008 roku do chwili obecnej ponownie gości w Zielonej Górze, i od 2011 roku Biblioteka jest jego głównym organizatorem.
Przedsięwzięcie to jest jednym z najpopularniejszych w Polsce konkursów na rysunek satyryczny. Ta dziedzina twórczości plastycznej ma w naszym kraju ugruntowaną tradycję sięgającą czasów pism satyrycznych takich jak „Szpilki” i Karuzela”, powstania Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego i humoru rysunkowego w prasie drukowanej. Obecnie dzięki konkursom i portalom poświęconym temu tematowi rysunek satyryczny cieszy się nadal dużą popularnością.

Wydarzenie sfinansowano ze środków Urzędu Miasta Zielonej Góry, w ramach uroczystości obchodów 800-lecia powstania Zielonej Góry i 700-lecia uzyskania praw miejskich. Dotacja: 23 600 zł

 


 
Fot. Aneta Michałowska - WiMBP im. C. Norwida
 

Wydarzenie sfnansowano ze środków Urzędu Miasta Zielonej Góry, w ramach uroczystości obchodów 800-lecia powstania Zielonej Góry i 700-lecia nadania praw miejskich.

Dotacja: 23 600 zł

Wydarzenie sfnansowano ze środków Urzędu Miasta Zielonej Góry, w ramach uroczystości obchodów 800-lecia powstania Zielonej Góry i 700-lecia nadania praw miejskich.

Dotacja: 23 600 zł